Malba krok za krokem: olejomalba, akvarel, akryl
- libovolné téma malby

Kurz malby jsem koncipoval tak, aby byl vhodný pro úplné začátečníky
i pokročilé
– uvidíte sami. Kladu maximální důraz na individuální přístup.

A není tu těch výtvarných prostředků nějak moc :-) ? Vůbec ne – dole ve shrnutí obsahu kurzu vidíte, že pro velkou skupinu témat “na barvě nezáleží”. Namalovat dobrý a zajímavý obraz totiž zdaleka není jen otázka “barev”.

Olejomalba zájmem pořád vede, ale mám zde i výhradní příznivce akvarelu.

Sám běžně se všemi prostředky pracuji – viz ukázky obrazů zde.

Během semestru můžete vyzkoušet i typ barev, se kterými běžně nemalujete. Vybavení k tomu Vám půjčím svoje vlastní – nemusíte nic kupovat.

Beru do ruky štětec nebo tužku k názornějšímu přiblížení problematiky a mám připravenou řadu vlastních výukových pomůcek (i poměrně netradičních)
k jednotlivým tématům.

Malovat můžete tedy libovolné vlastní téma, v rozpětí od klasického pojetí až po expresivní malbu. (Nebo si i nechat zadat nějaký “ukol” – viz třeba v rámci přípravy na výtvarnou školu, záleží jen na Vás).

Malba podle modelu – viz podrobný komentář u fotografie s modelkou.

Poznámka pro zájemce o akvarel: vše podstatné z techniky jsem zvyklý během kurzu předvést (zde je to opravdu zapotřebí). Širší zaměření kurzu tuto atraktivní techniku nijak neutlačuje.

Během hodin se systematicky probírá vše, co k malbě potřebujete vědět (i mírně chaoticky – podle okamžité inspirace :-). Také samozřejmě podle Vašich podnětů.

SHRNUTÍ OBSAHU KURZU:
           (je toho hodně – a těší mě, že ke mně řada lidí chodí i několik semestrů)

 • Individuální přístup, nezáleží na výchozích znalostech.
 • Základy kresby: pozorování a zachycení námětu, šrafura, modelace, tonální rozsah, různé prostředky pro kresbu, kresba v proporcích.
 • Materiály pro olejomalbu / akryl / akvarel: plátna, štětce, barvy, přípravky, laky, akvarelové papíry a jejich napínání, maskovací kapalina, různé fígly, postupy, atd. (vše praktické ukázky), špachtle.
 • Barevná schémata obrazů – teorie, ale hlavně praxe barev.
 • Jak malířsky interpretovat předlohu.
 • Lineární perspektiva a kompozice, zlatý řez, (dis)harmonie v obrazech.
 • Specifika malby: přípravná kresba, fixace kresby, použití fotografií (na co si dát pozor), malba bez předlohy, plenér, atd.
 • Figurální motivy, portrét – vše co potřebujete v praxi vědět.
 • Během hodin je kladen velký důraz i na rozvoj kritického myšlení, uvažování v souvislostech a rovnocenný dialog s lektorem.
 • A myslím, že naše hodiny jsou zároveň i docela pohodové.

A dál už jsou jen doplňkové informace, pokud s malbou spíše začínáte.
To hlavní jste už četli.

Výtvarné techniky, kterým se můžete věnovat:

 • Olejomalba klasická – standardní olejové barvy, terpentýn, míchací média na bázi oleje, podklad plátno/deska. Kombinace technik: například akrylová podmalba.
 • Olejomalba s vodou ředitelnými barvami - ano, dnes jsou na trhu i olejové barvy, kde k malbě skutečně potřebujete jenom vodu, případně spec. média. Ideální do “domácího ateliéru” (bez zápachu).
 • Akryl – vodou ředitelné barvy, také bez zápachu, rychlé schnutí. Možná je kombinace s pastelem, do kombinací technik patří i koláž, asambláž. Schnutí, konzistenci barev nebo vzhled malby lze ve velké míře ovlivnit (různými přípravky, volbou typu barev, plnidly atd.)
 • Akvarel – opět ideální do Vašeho domácího ateliéru, kde nechcete mít zápach terpentýnu. Typický svou volností, lehkostí lazur, ale i absencí použití běloby. Struktura papíru, malba na vlhký nebo suchý podklad – to jsou hlavní faktory, které ovlivňují charakter malby. Má velmi blízko k technice kvaše (ukážeme si).
 • Pastely (nebo jen kresba) – malba pastelem různých provedení, kresba rudkami, tužkou, uhlem, atd.

Témata:

 • Krajina - ani největší mistři krajinomalby se často neobešli bez práce v ateliéru (i když třeba malovali i v plenéru). Sami zjistíte, že krajina malovaná v ateliéru může být někdy dokonce i výhodou.
 • Zátiší - můžete se naučit malovat různé materiály, ale i geometrické tvary, které jsou základem všech předmětů kolem nás. Vše potřebné je v ateliéru (předměty ze skla, kovů, keramiky, různé látky, atd.)
 • Figurální motivy, portréty – viz komentář výše
 • Abstraktní motivy – dobrý abstraktní obraz je jen málokdy věcí náhody, i zde jsou ale postupy, jak jít výsledku naproti.

PDF dokument – zde
(doplňkové poznámky k průběhu hodin, shrnutí).

Lektor:

Další informace:

Miloš Novotný Malba krok za krokem: olejomalba, akryl, akvarel
libovolné téma
Pondělí 20:10 – 22:00    2,5 hodiny týdně:  3900 Kč
Středa 19:30 – 22:00    3 hodiny týdně:     4400 Kč
Čtvrtek 10:00 – 12:30    3 hodiny týdně:     4400 Kč

Zlatá loď - sleva 5% pro naše studenty - karta v kanceláři Kudy z nudy City Bee

Výtvarné potřeby Zlatá loď: sleva 5% - karta k zapůjčení v kanceláři Praga Prima.