Malba krok za krokem: olejomalba, akvarel, akryl
- libovolné téma malby

Kurz malby jsem koncipoval tak, aby byl vhodný pro úplné začátečníky
i pokročilé
– uvidíte sami. Kladu maximální důraz na individuální přístup.

Během hodin se probírá systematicky vše, co k malbě potřebujete vědět. Ale i podle momentální inspirace :-) a Vašich podnětů.

SHRNUTÍ OBSAHU KURZU:

 • Základy kresby: pozorování a zachycení námětu, šrafura, modelace, tonální rozsah, různé prostředky pro kresbu, kresba v proporcích.
 • Materiály pro olejomalbu / akryl / akvarel: plátna, štětce, barvy, přípravky, laky, akvarelové papíry a jejich napínání, maskovací kapalina, různé fígly, postupy, atd. (vše praktické ukázky), špachtle.
 • Barvy - teorie, ale hlavně praxe barev. K tomu řada spec. pomůcek.
 • Jak malířsky interpretovat předlohu.
 • Lineární perspektiva a kompozice (vše konkrétní případy z praxe), zlatý řez, (dis)harmonie v obrazech.
 • Specifika malby: přípravná kresba, fixace kresby, použití fotografií (na co si dát pozor), malba bez předlohy, plenér, atd.
 • Figurální motivy, portrét – vše co potřebujete v praxi vědět.
 • Během hodin je kladen velký důraz i na rozvoj kritického myšlení, uvažování v souvislostech. S lektorem normálně o obrazu aktivně diskutujete.

V Praga Primě jsem od r. 2012, malba je mou profesí od r. 2005.

POZNÁMKY:

Sám běžně se všemi prostředky pracuji – viz ukázky obrazů zde.

Malovat můžete libovolné vlastní téma, v rozpětí od hladké realistické malby až po expresivní obrazy zdivočelé např. špachtlemi. (Nebo si i nechat zadat nějaký “úkol” – třeba viz příprava na výtvarnou školu, záleží jen na Vás).

Olejomalba zájmem pořád vede, ale mám zde i výhradní příznivce akvarelu, akrylu. Během semestru můžete vyzkoušet i typ barev, se kterými běžně nemalujete. Vybavení k tomu Vám půjčím svoje vlastní – nemusíte nic kupovat.

Běžně beru do ruky štětec nebo tužku k názornějšímu výkladu a mám připravenou celou řadu vlastních názorných pomůcek prakticky ke všem okruhům výuky. Pokud váháte, rozhodně využijte možnosti zkušební hodiny.

Ještě k té různorodosti výtvarných prostředků – sami (u)vidíte, že pro velkou skupinu okruhů výuky na typu barvy nezáleží.

Poznámka pro zájemce o akvarel: vše podstatné z techniky jsem zvyklý během kurzu předvést (zde jen pomůcky a výklad opravdu nestačí). Širší zaměření kurzu tuto atraktivní techniku nijak neutlačuje.

Malba/kresba podle modelu - 1x za semestr je v ceně kurzu (přídavky dle domluvy účastníků kurzu – doplatky jsou cca 50 Kč na osobu za jedno sezení).

A dál už jsou jen doplňkové informace, zajímavé snad jen pokud s malbou spíše začínáte a chcete si zrekapitulovat výtvarné prostředky, které můžete využít. To hlavní jste už četli.

Výtvarné techniky, kterým se můžete věnovat:

 • Olejomalba klasická – standardní olejové barvy, terpentýn, míchací média na bázi oleje, podklad plátno/deska. Kombinace technik: například akrylová podmalba.
 • Olejomalba s vodou ředitelnými barvami - ano, dnes jsou na trhu i olejové barvy, kde k malbě skutečně potřebujete jenom vodu, případně spec. média. Ideální do “domácího ateliéru” (bez zápachu).
 • Akryl – vodou ředitelné barvy, také bez zápachu, rychlé schnutí. Možná je kombinace s pastelem, do kombinací technik patří i koláž, asambláž. Schnutí, konzistenci barev nebo vzhled malby lze ve velké míře ovlivnit (různými přípravky, volbou typu barev, plnidly atd.)
 • Akvarel – opět ideální do Vašeho domácího ateliéru, kde nechcete mít zápach terpentýnu. Typický svou volností, lehkostí lazur, ale i absencí použití běloby. Struktura papíru, malba na vlhký nebo suchý podklad – to jsou hlavní faktory, které ovlivňují charakter malby. Má velmi blízko k technice kvaše (ukážeme si).
 • Pastely (nebo jen kresba) – křídové nebo olejové pastely, kresba rudkami, tužkou, uhlem, atd.

Témata:

 • Krajina - ani největší mistři krajinomalby se často neobešli bez práce v ateliéru (i když třeba malovali i v plenéru). Sami zjistíte, že krajina malovaná v ateliéru může být někdy dokonce i výhodou.
 • Zátiší - můžete se naučit malovat různé materiály, ale i geometrické tvary, které jsou základem všech předmětů kolem nás. Vše potřebné je v ateliéru (předměty ze skla, kovů, keramiky, různé látky, atd.)
 • Figurální motivy, portréty – viz komentář výše
 • Abstraktní motivy – dobrý abstraktní obraz je jen málokdy věcí náhody, i zde jsou ale postupy, jak jít výsledku naproti.

PDF dokument – zde
(doplňkové poznámky k průběhu hodin, shrnutí).

Lektor:

Další informace:

Miloš Novotný Malba krok za krokem: olejomalba, akryl, akvarel
libovolné téma
STŘEDA
19.30 h
3 hodiny týdně (18/10 lekcí)
6 000 Kč / 3 900 Kč
ČTVRTEK
10.00 h
3 hodiny týdně (18/10 lekcí)
6 000 Kč / 3 900 Kč

Zlatá loď - sleva 5% pro naše studenty - karta v kanceláři

Výtvarné potřeby Zlatá loď: sleva 5 % - karta k zapůjčení v kanceláři praga prima.