“Malba krok za krokem” – je možné zvolit:
olejomalbu, akvarel, akryl (a libovolné téma malby)

Kurz malby jsem koncipoval tak, aby byl vhodný pro úplné začátečníky
i pokročilé
– uvidíte sami. Kladu maximální důraz na individuální přístup.

Během hodin s Vámi probírám systematicky vše, co k malbě potřebujete vědět. Ale i podle okamžité inspirace :-) a Vašich podnětů.

Věnujete se své oblíbené technice – někdo maluje pouze olejem (zájmem vede), někdo akvarelem, někdo typ barev střídá. Kdo chce jinou techniku jen vyzkoušet, nic si nekupuje – všechno vybavení Vám zapůjčím svoje (samozřejmě zadarmo).

Sám na hodině také maluji (předvedení postupu, kousek vlastního obrazu, atd.).  Samozřejmě se hlavně věnuji Vám. S obrazem Vám mohu přímo pomoci – pár tahy i zásadněji, vše je na naší domluvě.

Poznámka pro zájemce o akvarel: vše podstatné z techniky jsem zvyklý prakticky předvést (zde jen pomůcky a výklad opravdu nestačí). Širší zaměření mého kurzu tuto atraktivní techniku nijak neutlačuje. Mám výrazně odlišné pojetí akvarelu, než je ve specializovaném kurzu – moje je zaměřené více na realistickou malbu – podívejte se na ukázky akvarelů v profilech lektorů.

Vedu i občasné sobotní “workshopy malby” – tj. intenzivní celodenní semináře malby zaměřené na jedno téma. I ty Vám napoví, jak vypadají moje “běžné semestrální hodiny”, principy držím stejné.

Podívejte se zde – od roku 2012 jsem jich vedl už asi 50.
(Pár jsem jich trochu i zdokumentoval – pomůcky, fotky Vašich obrazů, atd.).

SHRNUTÍ OBSAHU KURZU:

 • Materiály pro olejomalbu / akryl / akvarel: plátna, štětce, barvy, přípravky, laky, akvarelové papíry a jejich napínání, maskovací kapalina, různé fígly, postupy, atd. (vše praktické ukázky), špachtle.
 • Barvy - teorie, ale hlavně praxe barev. K tomu řada spec. pomůcek (i velmi unikátních).
 • Jak malířsky interpretovat předlohu. K tomu patří i úvod do kresby (proporce, co je na motivu důležité, fígly, atd.)
 • Lineární perspektiva a kompozice (vše konkrétní případy z praxe), nejen “zlatý řez”, (dis)harmonie v obrazech, atd.
 • Specifika malby: přípravná kresba/podmalba, použití fotografií (na co si dát pozor), malba bez předlohy, plenér, atd.
 • Figurální motivy, portrét – vše, co potřebujete v praxi vědět.
 • Kladu velký důraz i na uvažování v souvislostech, rozvoj kritického myšlení. O obrazu normálně aktivně diskutujeme. Mým cílem je, aby Vás pak v domácím ateliéru už nic nezaskočilo.

V Praga Primě jsem od r. 2012, malba je mou profesí od r. 2005.

POZNÁMKY:

Sám běžně se všemi prostředky pracuji – viz ukázky obrazů zde.

Malovat můžete libovolné vlastní téma, v rozpětí od hladké realistické malby až po expresivní obrazy zdivočelé např. špachtlemi. Nebo si i nechat zadat nějaký “úkol” – třeba viz příprava na výtvarnou školu, záleží jen na Vás.

Běžně beru do ruky štětec nebo tužku k názornějšímu výkladu a mám připravenou celou řadu vlastních názorných pomůcek prakticky ke všem okruhům výuky. Pokud váháte, rozhodně využijte možnosti zkušební hodiny.

Ještě k té různorodosti výtvarných prostředků – sami (u)vidíte, že pro velkou skupinu okruhů výuky na typu barvy nezáleží.

Malba/kresba podle modelu - lze domluvit – doplatek je cca 50 Kč na osobu za jedno sezení, záleží samozřejmě na počtu zájemců.

A dál už jsou jen doplňkové informace, zajímavé snad jen pokud s malbou spíše začínáte a chcete si zrekapitulovat výtvarné prostředky, které můžete využít. To hlavní jste už četli.

Výtvarné techniky, kterým se můžete věnovat:

 • Olejomalba klasická – standardní olejové barvy, terpentýn, míchací média na bázi oleje, podklad plátno/deska. Kombinace technik: například akrylová podmalba.
 • Olejomalba s vodou ředitelnými barvami - ano, dnes jsou na trhu i olejové barvy, kde k malbě skutečně potřebujete jenom vodu, případně spec. média. Ideální do “domácího ateliéru” (bez zápachu).
 • Akryl – vodou ředitelné barvy, také bez zápachu, rychlé schnutí. Možná je kombinace s pastelem, do kombinací technik patří i koláž, asambláž. Schnutí, konzistenci barev nebo vzhled malby lze ve velké míře ovlivnit (různými přípravky, volbou typu barev, plnidly atd.)
 • Akvarel – typický svou volností, lehkostí lazur, ale i absencí použití běloby. Struktura papíru, malba na vlhký nebo suchý podklad – to jsou hlavní faktory, které ovlivňují charakter malby. Má velmi blízko k technice kvaše (ukážeme si – je to výborná nadstavba akvarelu, sám aktivně používám).

Témata:

 • Krajina - ani největší mistři krajinomalby se často neobešli bez práce v ateliéru (i když třeba malovali i v plenéru). Sami zjistíte, že krajina malovaná v ateliéru může být někdy dokonce i výhodou.
 • Zátiší - můžete se naučit malovat různé materiály, ale i geometrické tvary, které jsou základem všech předmětů kolem nás. Vše potřebné je v ateliéru (předměty ze skla, kovů, keramiky, různé látky, atd.)
 • Figurální motivy, portréty – viz komentář výše
 • Abstraktní motivy – dobrý abstraktní obraz je jen málokdy věcí náhody, i zde jsou ale postupy, jak jít výsledku naproti.

PDF dokument – zde
(už jen doplňkové poznámky k průběhu hodin, shrnutí).

Lektor:

Další informace:

Miloš Novotný Malba krok za krokem: olejomalba, akryl, akvarel
libovolné téma
STŘEDA
19.30 h
3 hodiny týdně (17/10 lekcí)
6 600 Kč / 4 500 Kč
ČTVRTEK
10.00 h
3 hodiny týdně (17/10 lekcí)
6 600 Kč / 4 500 Kč

Zlatá loď - sleva 5% pro naše studenty - karta v kanceláři

Výtvarné potřeby Zlatá loď: sleva 5 % - karta k zapůjčení v kanceláři praga prima.