Malba krok za krokem: olejomalba, akvarel, akryl
- libovolné téma malby

Kurz malby jsem koncipoval tak, aby byl vhodný pro úplné začátečníky
i pokročilé
– uvidíte sami. Kladu maximální důraz na individuální přístup.

A není tu těch výtvarných prostředků nějak moc :-) ? Vůbec ne – dole ve shrnutí obsahu kurzu vidíte, že pro velkou skupinu okruhů výuky na typu barvy nezáleží.

Sám běžně se všemi prostředky pracuji – viz ukázky obrazů zde.

Olejomalba zájmem pořád vede, ale mám zde i výhradní příznivce akvarelu, akrylu. Během semestru můžete vyzkoušet i typ barev, se kterými běžně nemalujete. Vybavení k tomu Vám půjčím svoje vlastní – nemusíte nic kupovat.

Běžně beru do ruky štětec nebo tužku k názornějšímu výkladu a mám připravenou celou řadu vlastních názorných pomůcek prakticky ke všem okruhům výuky. Pokud váháte, jestli jsou moje kurzy pro Vás ty pravé, rozhodně využijte možnosti zkušební lekce.

Malovat můžete libovolné vlastní téma, v rozpětí od hladké realistické malby až po expresivní obrazy zdivočelé např. špachtlemi. (Nebo si i nechat zadat nějaký “ukol” – třeba viz příprava na výtvarnou školu, záleží jen na Vás).

Poznámka pro zájemce o kratší pondělní hodiny - “20:10 až 22:00″ může vypadat, že je to proti ST a ČT hodinám už docela málo času. Není – jedeme od první do poslední minuty, často přetáhneme a štětce se myjí samozřejmě až po desáté, po ukončení hodiny.

Poznámka pro zájemce o akvarel: vše podstatné z techniky jsem zvyklý během kurzu předvést (zde jen pomůcky a výklad opravdu nestačí). Širší zaměření kurzu tuto atraktivní techniku nijak neutlačuje.

Malba/kresba podle modelu - 1x za semestr je v ceně kurzu (přídavky dle domluvy účastníků kurzu – doplatky jsou cca 50 Kč na osobu za jedno sezení).

Během hodin se probírá systematicky (ale i podle momentální inspirace :-) vše, co k malbě potřebujete vědět (jsem v Praga Primě od r. 2012, profesionálem od r. 2005). Důležité jsou samozřejmě i Vaše podněty.

Takže I lidé, co ke mně chodí více semestrů, se dozvídají stále něco nového a znalosti si postupně prohlubují.

SHRNUTÍ OBSAHU KURZU:

 • Individuální přístup, nezáleží na výchozích znalostech.
 • Základy kresby: pozorování a zachycení námětu, šrafura, modelace, tonální rozsah, různé prostředky pro kresbu, kresba v proporcích.
 • Materiály pro olejomalbu / akryl / akvarel: plátna, štětce, barvy, přípravky, laky, akvarelové papíry a jejich napínání, maskovací kapalina, různé fígly, postupy, atd. (vše praktické ukázky), špachtle.
 • Barevná schémata obrazů – teorie, ale hlavně praxe barev.
 • Jak malířsky interpretovat předlohu.
 • Lineární perspektiva a kompozice, zlatý řez, (dis)harmonie v obrazech.
 • Specifika malby: přípravná kresba, fixace kresby, použití fotografií (na co si dát pozor), malba bez předlohy, plenér, atd.
 • Figurální motivy, portrét – vše co potřebujete v praxi vědět.
 • Během hodin je kladen velký důraz i na rozvoj kritického myšlení, uvažování v souvislostech. S lektorem normálně o obrazu aktivně diskutujete. To vše ale pořád v pohodové atmosféře.

A dál už jsou jen doplňkové informace, zajímavé snad jen pokud s malbou spíše začínáte a chcete si zrekapitulovat výtvarné prostředky, které můžete využít. To hlavní jste už četli.

Výtvarné techniky, kterým se můžete věnovat:

 • Olejomalba klasická – standardní olejové barvy, terpentýn, míchací média na bázi oleje, podklad plátno/deska. Kombinace technik: například akrylová podmalba.
 • Olejomalba s vodou ředitelnými barvami - ano, dnes jsou na trhu i olejové barvy, kde k malbě skutečně potřebujete jenom vodu, případně spec. média. Ideální do “domácího ateliéru” (bez zápachu).
 • Akryl – vodou ředitelné barvy, také bez zápachu, rychlé schnutí. Možná je kombinace s pastelem, do kombinací technik patří i koláž, asambláž. Schnutí, konzistenci barev nebo vzhled malby lze ve velké míře ovlivnit (různými přípravky, volbou typu barev, plnidly atd.)
 • Akvarel – opět ideální do Vašeho domácího ateliéru, kde nechcete mít zápach terpentýnu. Typický svou volností, lehkostí lazur, ale i absencí použití běloby. Struktura papíru, malba na vlhký nebo suchý podklad – to jsou hlavní faktory, které ovlivňují charakter malby. Má velmi blízko k technice kvaše (ukážeme si).
 • Pastely (nebo jen kresba) – malba pastelem různých provedení, kresba rudkami, tužkou, uhlem, atd.

Témata:

 • Krajina - ani největší mistři krajinomalby se často neobešli bez práce v ateliéru (i když třeba malovali i v plenéru). Sami zjistíte, že krajina malovaná v ateliéru může být někdy dokonce i výhodou.
 • Zátiší - můžete se naučit malovat různé materiály, ale i geometrické tvary, které jsou základem všech předmětů kolem nás. Vše potřebné je v ateliéru (předměty ze skla, kovů, keramiky, různé látky, atd.)
 • Figurální motivy, portréty – viz komentář výše
 • Abstraktní motivy – dobrý abstraktní obraz je jen málokdy věcí náhody, i zde jsou ale postupy, jak jít výsledku naproti.

PDF dokument – zde
(doplňkové poznámky k průběhu hodin, shrnutí).

Lektor:

Další informace:

Miloš Novotný Malba krok za krokem: olejomalba, akryl, akvarel
libovolné téma
Pondělí 20:10 – 22:00    2,5 hodiny týdně:  3900 Kč
Středa 19:30 – 22:00    3 hodiny týdně:     4500 Kč
Čtvrtek 10:00 – 12:30    3 hodiny týdně:     4950 Kč

Zlatá loď - sleva 5% pro naše studenty - karta v kanceláři Kudy z nudy City Bee

Výtvarné potřeby Zlatá loď: sleva 5% - karta k zapůjčení v kanceláři Praga Prima.