Drobečková navigace

úvod > blog > Momentky z výstavy Diametrální řez - výběr ze sbírek GFJ z let 1996-2023

Momentky z výstavy Diametrální řez - výběr ze sbírek GFJ z let 1996-2023Datum konání:
3.2.2024
Datum ukončení:
24.3.2024

Ve chvíli, kdy se dveře historického Sankturinovského domu v Kutné Hoře opět otevřely po téměř tříleté odmlce, ožívá s nimi nově zrekonstruovaná Galerie Felixe Jeneweina. Impozantní palác na Palackého náměstí, jenž se pyšní gotickými základy a barokní přestavbou, prošel rozsáhlou rekonstrukcí za téměř 70 milionů korun. 

U příležitosti slavnostního znovuotevření dne 3. února 2024 zahájila Galerie Felixe Jeneweina svůj provoz v nové budově výstavou Diametrální řez. Tato výstava je průřezem uměleckou sbírku galerie, která zahrnuje na osmdesát exponátů získaných od roku 1996 až do současnosti. Pro návštěvníky je zajímavou přehlídkou toho, jak se umělecké vidění a tvorba vyvíjely v posledních desetiletí. Z našich lektorů jsou na výstavě zastoupeni Ondřej Roubík a Richard Nestler.

Navíc se návštěvníkům nabízí jedinečná expozice alchymie a renesančních věd, která vede vertikálně skrz celý dům – od sklepení přes všechna podlaží až po půdu a třetí patro gotické věže. Tato expozice představuje fascinující cestu skrz čas a disciplíny, odkrývající tajemství a znalosti našich předků.

Felix Jenewein, jehož jméno galerie nese, byl významným českým malířem a grafikem přelomu 19. a 20. století. Jeho dílo, charakteristické hlubokým prožitkem a citlivostí k detailu, zahrnuje široké spektrum témat – od portrétů až po historické scény. Jenewein nejenže přispěl k obohacení českého výtvarného umění, ale svým uměleckým cítěním a technickou dovedností také ovlivnil generace následujících umělců.

Více informací o výstavě a o galerii lze najít na weových stránkách města a GFJ. 

Ondřej Roubík
Richard Nestler
Jakub Špaňhel
Jakub Špaňhel
Jiří Petrbok
Igor Korpaczewski
Renata Cziroková