Drobečková navigace

úvod > blog > Nicolas de Staël: Malíř světla, barev a neklidu

Nicolas de Staël: Malíř světla, barev a neklidu



Nicolas de Staël je jméno, které v dějinách moderní malby září stejně jedinečně jako vrstvy barev na jeho plátnech. Jeho dílo v sobě spojuje sílu abstrakce, vášeň pro barvu, ale současně i ohromující citlivost. Přestože se jeho životní cesta uzavřela tragicky a předčasně, jeho malby dodnes fascinují svou energií, radikální jednoduchostí i křehkostí. Pokud máte rádi malbu, která je hmatatelná, emocionální a přitom dokonale vyvážená, pak je de Staël umělcem, kterého byste měli znát.

Narodil se v roce 1914 v Petrohradě do aristokratické rodiny. Bolševická revoluce však převrátila jeho život vzhůru nohama – rodina uprchla z Ruska, poté z Polska, až se nakonec Nicolas ocitl ve Francii. Téma nestability, vykořenění a neustálého hledání domova se později odrazilo i v jeho tvorbě, kde kontrasty a napětí mezi tvary a barvami působí jako vizuální otisk jeho životních zvratů.

Po studiích na École des Beaux-Arts v Bruselu se zpočátku věnoval figurativní malbě, ale postupně ho pohltila abstrakce – nikoli však ta intelektuální, chladná, ale malba, která stále vychází z pozorování skutečnosti, pouze ji redukuje na podstatné. De Staël nechtěl malovat svět v doslovných konturách – chtěl ho zachytit v jeho esenci.

V poválečné Paříži se de Staël dostal do víru uměleckých avantgard, ale nikdy se nenechal strhnout módními směry. Jeho obrazy si brzy našly vlastní cestu: barvy nanášené v silných vrstvách, přísná architektura kompozic a dynamické vztahy mezi jednotlivými tvary.

Klíčový moment přišel v 50. letech – období, kdy jeho styl dozrál do podoby, která ho proslavila. Velké barevné plochy, nanášené špachtlí, si zachovávají energii malířského gesta, ale přitom působí pevně a monumentálně. Na rozdíl od lyrické abstrakce, která dominovala tehdejšímu umění, si de Staël ponechal cit pro strukturu a pevné ukotvení obrazu.

Jeho díla, ač často řazená k abstrakci, vycházela z reálných podnětů – například z fotbalového zápasu, krajiny nebo mořského horizontu. Nicolas de Staël nebyl abstraktním malířem v klasickém slova smyslu. Spíš než aby realitu odstraňoval, abstrahoval ji do její nejčistší vizuální podoby. Když maloval těla sportovců na stadionu, nepotřeboval kontury ani detaily – stačilo mu pár obdélníků červené, černé a bílé, aby vyjádřil napětí, pohyb a dynamiku celé scény, která se před zraky diváků rozprostírá.

Bohužel, jeho vnitřní neklid ho neustále pronásledoval. Navzdory úspěchu, výstavám v prestižních galeriích a rostoucímu uznání se de Staël cítil stále osamělejší a unavenější. Tlak tvorby, hledání absolutní malby a osobní životní krize skončily tragicky. V roce 1955 (ve věku pouhých 41 let) – tedy v těchto dnech přesně před sedmdesáti lety –spáchal sebevraždu.

Jeho odkaz však zůstává nesmazatelný. Nicolas de Staël změnil pohled na abstrakci – ukázal, že i ta může být emocionální, hmotná a přitom čistá. Jeho obrazy dodnes vyzařují neuvěřitelnou sílu, jako by byly stále živé, plné pohybu, světla a neklidu.

 

Síla barev a hmoty

Nezaměnitelnou součástí jeho stylu je hmotnost barev – červená, modrá, žlutá a šedá jsou v jeho obrazech jako kamenné bloky, přitom však dýchají světlem a pohybem. Barvy nejsou jen na povrchu, jsou součástí struktury malby, nanášeny v pastózních vrstvách tak, že je divák téměř cítí prsty.

De Staëlova barevnost je nekompromisní a přímá. Nepoužívá přechody ani jemné valéry – jeho barvy se setkávají v ostrých kontrastech, jako by se srážely, ale přesto nacházely

 

Co si z něj můžeme vzít do vlastní tvorby?

Pokud sami malujete, de Staëlova práce vám může být skvělou inspirací. Nebojte se barvy. Nebojte se vrstvení. Nebojte se pracovat s jednoduchými tvary, ale o to silnějšími kontrasty. Hledejte rovnováhu mezi kompozicí a emocí. A především – nechte barvu, ať vypráví příběh.

A jestli si to chcete vyzkoušet na vlastní kůži, skvělou příležitostí je workshop abstraktní malby inspirovaný právě Nicolasem de Staëlem, který se koná v našem ateliéru v sobotu 22. března 2025. Přijďte si osahat sílu barvy, struktury a svobodného tahu štětce – a třeba objevíte svůj vlastní styl!

nicolas-de-stael-musee-national-dart-moderne.jpg